Cross Country

Oregon West Conference Logo

Cross Country News:

Season Accomplishments:
  • 1st at OSAA State Championships - Boys
  • Oregon West Champions - Girls
  • 3rd at OSAA State Championships - Girls
The Philomath High School invites parents to the PEP Assembly and Boys Varsity's Big Blue Recognition on Friday, November 15th at 9:57 am. If you have any questions, please contact the athletics office at 541-929-2043.

 

Varsity

Schedule - Boys

Opponent Date Time Location Advantage Details Result Score
Ultimook Race
Hydrangea Ranch Away Details 32-1 93
Northwest Classic
Lane Community College Away Details
Harrier's Challenge
TBD
Schwarz Park Away Details
Toledo XC Challenge
Olalla Valley Golf Course Away Details
Regis/Stayton High Invitational
Stayton Middle School Away Details
Woahink Lake XC Invitational
East Woahink Lake, Jessie M. Honeyman Memorial State Park Away Details
Paul Mariman Invitational
Philomath High School Home Details
Creekside Cross Classic
TBD
Creekside Golf Course Away Details
4A Oregon West Championships
TBD
Stayton Middle School Away Details
OSAA 4A Cross Country State Championships
Lane Community College Away Details

Schedule - Girls

Opponent Date Time Location Advantage Details Result Score
Ultimook Race
Hydrangea Ranch Away Details 16-1 72
Northwest Classic
Lane Community College Away Details
Harrier's Challenge
TBD
Schwarz Park Away Details
Toledo XC Challenge
Olalla Valley Golf Course Away Details
Regis/Stayton High Invitational
Stayton Middle School Away Details
Woahink Lake XC Invitational
East Woahink Lake, Jessie M. Honeyman Memorial State Park Away Details
Paul Mariman Invitational
Philomath High School Home Details
Creekside Cross Classic
TBD
Creekside Golf Course Away Details
4A Oregon West Championships
TBD
Stayton Middle School Away Details
OSAA 4A Cross Country State Championships
Lane Community College Away Details

Rosters

Boys 

C Name Grade Height
  Adam Hernandez 11  
  Ben Hernandez 9  
  Brody Bushnell 9  
  Brody Gerig 12  
  Grant Hellesto 11  
  Justin Enghauser 11  
  Levi Knutson 11  
  Sean Cummings 11  
       

Girls

C Name Grade Height
  Audrey Gerding 10  
  Claire Cothern 9  
  Hannah Hernandez 12  
  Jazz Choi 10  
  Kaeleigh Houchin 10  
  Madison Bushnell 12  
  Rivers Nuno 12  
  Sarah McDaniel 11  

 

Team Photo

2019-2020 Cross Country Team Picture

Meet Results

Sept. 7, 2019: Ultimook Race (Host: Tillamook High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity 1A-4A          Womens Results: 5,000 Meters Varsity 1A-4A 
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Newport 79    1 Tillamook 71
2 Philomath 93   2 Philomath 72
3 Columbia River 121   3 Stayton 113
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
3 Brody Bushnell 16:54.73   2 Hannah Hernandez 19:41.61
4 Grant Hellesto 17:04.96   8 Rivers Nuno 21:21.89
21 Justin Enghauser 18:20.39   9 Madison Bushnell 21:43.20
25 Noah King-Groh 18:37.13   33 Kaeleigh Houchin 23:48.52
40 Sean Cummings 19:10.90   41 Sarah McDaniel 24:16.80
        47 Audrey Gerding 24:43.32

 

Sept. 14, 2019: Northwest Classic (Host: Lane Community College)

Mens Results: 5,000 Meters 1A/2A/3A/4A Varsity         Womens Results: 5,000 Meters 1A/2A/3A/4A Varsity
Meet Video Link    Meet Video Link 
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Siuslaw 89    1 Siuslaw 102
2 Newport 96   2 Tillamook 107
3 Sisters 102   3 Philomath 111
4 Philomath 129   4 La Center 147
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
8 Brody Bushnell 16:44.50   1 Hannah Hernandez 18:35.41
16 Grant Hellesto 17:18.80   13 Rivers Nuno 20:47.17
26 Justin Enghauser 17:35.90   26 Kaeleigh Houchin 21:41.22
34 Levi Knutson 17:49.50   38 Madison Bushnell 21:45.60
53 Noah King-Groh 18:28.70   64 Sarah McDaniel 23:13.36
57 Jace Barrett 18:32.70        
70 Adam Hernandez 18:53.90        

 

Oct. 23, 2019: Creekside Cross Classic (Host: Scio High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity          Womens Results: 5,000 Meters Varsity
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 55    1 Bend 74
2 Sisters 63   2 Philomath 83
3 Oregon City 76   3 Canby 109
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
6 Brody Bushnell 16:36.80   3 Hannah Hernandez 18:30.60
8 Grant Hellesto 16:42.20   17 Rivers Nuno 20:25.20
9 Brody Gerig 16:42.70   18 Ingrid Hellesto 20:25.60
10 Justin Enghauser 16:43.80   21 Madison Bushnell 20:39.30
23 Sean Cummings 17:05.60   37 Sarah McDaniel 21:36.70
24 Levi Knutson 17:06.20   43 Audrey Gerding 21:58.50
26 Mateo Candanoza 17:17.00        

 

Sept. 21, 2019: Harrier's Challenge (Host: Cottage Grove High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity Men         Womens Results: 5,000 Meters Varsity Women
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 35    1 South Eugene 35
2 South Eugene 53   2 Philomath 36
3 Thurston 95   3 Thurston 98
4 Cottage Grove 116   4 Oakridge 102
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Brody Bushnell 17:17   1 Hannah Hernandez 19:50
4 Grant Hellesto 17:44   4 Rivers Nuno 21:40
9 Justin Enghauser 18:24   9 Madison Bushnell 22:23
12 Levi Knutson 18:32   14 Kaeleigh Houchin 23:08
13 Sean Cummings 18:33   19 Sarah McDaniel 23:34
14 Mateo Candanoza 18:36        
15 Noah King-Groh 18:38        

 

Sept. 28, 2019: Toledo XC Challenge (Host: Toledo High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity          Womens Results: 5,000 Meters Varsity
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 23    1 Tillamook 24
2 Tillamook 60   2 Philomath 33
3 Taft 78   3 Central Linn 79
4 Central Linn 100        
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
2 Brody Bushnell 17:00.54   1 Hannah Hernandez 18:59.49
3 Grant Hellesto 17:27.22   6 Rivers Nuno 21:28.90
5 Levi Knutson 17:31.46   7 Madison Bushnell 21:36.30
6 Sean Cummings 17:31.96   8 Kaeleigh Houchin 21:45.12
7 Justin Enghauser 17:32.41   11 Jazz Choi 22:22.00
8 Mateo Candanoza 17:33.59   13 Audrey Gerding 22:34.34
9 Noah King-Groh 17:39.14   16 Ingrid Hellesto 23:23.88
        18 Claire Cothern 24:15.48
        27 Ally Todd 27:57.28
        31 Mackenzie Beddingfield 31:59.72

 

Oct. 3, 2019: Regis/Stayton High Invitational (Host: Stayton High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity          Womens Results: 5,000 Meters Varsity
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Stayton 60    1 Stayton 27
2 East Linn Christian 86   2 Philomath 91
3 Nestucca 98   3 Kennedy 105
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
54 Sean Cummings 21:12.2   16 Rivers Nuno 23:45.3
55 Levi Knutson 21:12.7   17 Madison Bushnell 23:45.8
57 Noah King-Groh 21:13.6   20 Kaeleigh Houchin 23:54.9
58 Justin Enghauser 21:14.1   22 Sarah McDaniel 24:02.0
        24 Jazz Choi 24:02.9

 

Oct. 5, 2019: Woahink Lake XC Invitational (Host: Siuslaw High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity          Womens Results: 5,000 Meters Varsity
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 62    1 Wilson 38
2 Wilson 62   2 Siuslaw 52
3 Siuslaw 65   3 Philomath 61
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
7 Brody Bushnell 17:21.51   1 Hannah Hernandez 19:15.00
9 Brody Gerig 17:31.39   13 Rivers Nuno 21:25.90
11 Grant Hellesto 17:34.47   18 Madison Bushnell 21:50.60
16 Justin Enghauser 18:03.96   21 Kaeleigh Houchin 21:53.60
19 Levi Knutson 18:07.32   33 Sarah McDaniel 22:35.60
25 Sean Cummings 18:17.71   34 Audrey Gerding 22:39.40
26 Mateo Candanoza 18:21.06   44 Jazz Choi 23:52.20

 

Oct. 12, 2019: Paul Mariman Invitational (Host: Philomath High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity          Womens Results: 5,000 Meters Varsity
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 59    1 Marist 37
2 Sisters 70   2 Siuslaw 52
3 Siuslaw 83   3 Philomath 81
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
7 Brody Bushnell 16:41.58   1 Hannah Hernandez 18:28.74
8 Grant Hellesto 16:46.40   11 Rivers Nuno 20:18.63
9 Brody Gerig 16:47.03   19 Kaeleigh Houchin 21:04.21
13 Justin Enghauser 16:59.06   22 Madison Bushnell 21:17.59
22 Levi Knutson 17:25.61   33 Sarah McDaniel 22:06.17
26 Sean Cummings 17:32.95   37 Ingrid Hellesto 22:17.63
55 Noah King-Groh 18:32.77        

 

Nov. 2, 2019: 4A-3 Oregon West Championships (Host: Stayton High School)

Mens Results: 5,000 Meters Varsity           Womens Results: 5,000 Meters Varsity 
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Sisters 39    1 Philomath 41
2 Philomath 43   2 Stayton 48
3 Newport 62   3 Sisters 54
4 Sweet Home 110   4 Newport 137
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
6 Grant Hellesto 16:45.82   1 Hannah Hernandez 18:54.56
7 Justin Enghauser 16:49.72   6 Rivers Nuno 20:35.94
8 Brody Gerig 16:51.11   10 Ingrid Hellesto 21:06.90
9 Brody Bushnell 16:53.91   11 Kaeleigh Houchin 21:08.60
13 Sean Cummings 17:13.07   13 Madison Bushnell 21:22.80
14 Levi Knutson 17:16.58   17 Sarah McDaniel 21:58.66
17 Noah King-Groh 17:36.54   23 Audrey Gerding 22:21.29

 

Nov. 9, 2019: OSAA 4A State Championship (HOST: OSAA & Lance Community College)

Mens Results: 5,000 Meters 4A     Womens Results: 5,000 Meters 4A
Team Scores                                                  Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 65    1 Marist 50
2 Sisters 70   2 Siuslaw 71
3 Klamath Union 82   3 Philomath 112
4 Marist 98   4 Tillamook 116
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
9 Brody Bushnell 16:20.20   8 Hannah Hernandez 19:07.40
15 Brody Gerig 16:24.00   20 Ingrid Hellesto 19:54.60
16 Grant Hellesto 16:24.10   26 Rivers Nuno 20:08.50
18 Justin Enghauser 16:27.30   38 Madison Bushnell 20:53.30
27 Sean Cummings 16:47.50   41 Kaeleigh Houchin 20:56.30
33 Noah King-Groh 17:00.10   56 Sarah McDaniel 21:54.80
40 Levi Knutson 17:05.00   57 Audrey Gerding 21:58.40

 

Junior Varsity

Schedule - Boys

Opponent Date Time Location Advantage Details Result
Ultimook Race
Hydrangea Ranch Away Details 12-3
Northwest Classic
Lane Community College Away Details
Harrier's Challenge
TBD
Schwarz Park Away Details
Toledo XC Challenge
Olalla Valley Golf Course Away Details
Regis/Stayton High Invitational
Stayton Middle School Away Details
Woahink Lake XC Invitational
East Woahink Lake, Jessie M. Honeyman Memorial State Park Away Details
Paul Mariman Invitational
Philomath High School Home Details
Creekside Cross Classic
TBD
Creekside Golf Course Away Details
4A Oregon West Championships
TBD
Stayton Middle School Away Details

Schedule - Girls

Opponent Date Time Location Advantage Details Result
Ultimook Race
Hydrangea Ranch Away Details 5-1
Northwest Classic
Lane Community College Away Details
Harrier's Challenge
TBD
Schwarz Park Away Details
Toledo XC Challenge
Olalla Valley Golf Course Away Details
Regis/Stayton High Invitational
Stayton Middle School Away Details
Woahink Lake XC Invitational
East Woahink Lake, Jessie M. Honeyman Memorial State Park Away Details
Paul Mariman Invitational
Philomath High School Home Details
Creekside Cross Classic
TBD
Creekside Golf Course Away Details
4A Oregon West Championships
TBD
Stayton Middle School Away Details

Roster

Boys

C Name Grade Height
  Bryan Thomas 10  
  Casey McDaniel 11  
  Evan McDaniel 12  
  Gabriel Love 9  
  George House 11  
  Isaac Denzer 11  
  Jace Barret 11  
  Jayden Kelley 11  
  Mateo Candanoza 9  
  Micah Matthews 9  
  Samuel Cordova 10  
  Tyler Moade 9  
       

Girls

C Name Grade Height
  Alyson Todd 9  
  Amey McDaniel 11  
  Ingrid Hellesto 9  
  Mackenzie Beddingfield 11  

 

Team Photo

2019-2020 Cross Country Team Picture

Meet Results

Sept. 7, 2019: Ultimook Race (Host: Tillamook High School)

Mens Results: 3,000 Meters Novice 1A-4A                                                            Womens Results: 3,000 Meters Novice 1A-4A 
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
9 Tyler Moade 13:29.02   15 Mackenzie Beddingfield 19:21.70
             
Mens Results: 5,000 Meters Junior Varsity 1A-4A    Womens Results: 4,000 Meters Junior Varsity 1A-4A 
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
2 Jace Barrett 18:41.50   9 Jazz Choi 20:25.06
9 Jayden Kelley 20:23.69   11 Claire Cothern 21:04.32
30 Isaac Denzer 21:55.83   12 Ingrid Hellesto 21:04.74
52 Micah Matthews 22:59.20   35 Ally Todd 23:44.04
64 George House 23:29.12   44 Amey McDaniel 24:45.70
68 Casey McDaniel 23:30.93        
87 Evan McDaniel 24:23.01        

 

Sept. 14, 2019: Northwest Classic (Host: Lane Community College

Mens Results: 5,000 Meters JV Team Scored                                                         Womens Results: 5,000 Meters JV Team Scored
Team Scores    
Place Team Score   Place Team Score
1 Summit 46   1 Summit 20
2 Forest Grove 99   2 South Eugene 36
3 Bend 151   3 Bend 94
8 Philomath 193   11 Philomath 342
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
17 Mateo Candanoza 18:04.00   65 Audrey Gerding 24:35.60
20 Sean Cummings 18:15.90   72 Claire Cothern 24:54.70
32 Sam Cordova 18:29.10   74 Jazz Choi 24:57.50
55 Jayden Kelley 18:49.80   78 Ingrid Hellesto 25:06.00
73 Ben Hernandez 19:11.10   139 Amey McDaniel 29:54.20
206 Isaac Denzer 21:30.50   153 Mackenzie Beddingfield 35:30.10
220 Micah Matthews 21:43.40        
254 Casey McDaniel 22:26.40        
257 Tyler Moade 22:30.10        
307 Evan McDaniel 24:36.80        

 

Sept. 21, 2019: Harrier's Challenge (Host: Cottage Grove High School)

Mens Results: 5,000 Meters JV Men                                                         Womens Results: 5,000 Meters JV Women 
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 17   1 South Eugene 25
2 Thurston 55   2 Philomath 33
3 South Eugene 59        
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Ben Hernandez 19:31   27 Jazz Choi 22:36
2 Jayden Kelley 19:45   33 Audrey Gerding 24:27
3 Adam Hernandez 20:00   40 Ingrid Hellesto 24:44
5 Isaac Denzer 20:57   50 Claire Cothern 25:52
6 Micah Matthews 21:03   82 Ally Todd 29:57
7 George House 21:05   89 Amey McDaniel 31:31
18 Evan McDaniel 23:00   94 Mackenzie Beddingfield 33:39
19 Casey McDaniel 23:01        
21 Tyler Moade 23:13        

Sept. 28, 2019: Toledo XC Challenge (Host: Toledo High School)

Mens Results: 5,000 Meters Junior Varsity                                                         Womens Results: 5,000 Meters Junior Varsity
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 15   Race was not held.
2 Tillamook 51        
3 Jefferson 77        
4 Taft 107        
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Jace Barrett 18:30.95   Race was not held.
2 Sam Cordova 18:31.94        
3 Adam Hernandez 18:46.87        
4 Jayden Kelley 18:50.89        
5 Ben Hernandez 19:14.14        
9 Isaac Denzer 20:48.27        
10 Micah Matthews 21:36.89        
15 Tyler Moade 22:18.96        

Oct. 3, 2019: Regis/Stayton High Invitational (Host: Stayton High School)

Mens Results: 3,000 Meters Junior Varsity                                                        Womens Results: 3,000 Meters Junior Varsity
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 19   1 Philomath 15
2 Stayton 46        
3 Newport 118        
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Jace Barrett 10:55.9   5 Ingrid Hellesto 15:37.3
2 Sam Cordova 11:03.1   8 Claire Cothern 15:54.2
3 Jayden Kelley 11:08.6   11 Ally Todd 16:59.1
8 Isaac Denzer 11:53.6   12 Amey McDaniel 17:07.7
9 Micah Matthews 11:55.3   14 Mackenzie Beddingfield

17:18.4

19 Mateo Candanoza 12:33.2        
29 Casey McDaniel 13:04.3        
31 Tyler Moade 13:07.4        
37 George House 13:30.0        

Oct. 5, 2019: Woahink Lake XC Invitational (Host: Siuslaw High School)

Mens Results: 5,000 Meters Junior Varsity                                                        Womens Results: 5,000 Meters Junior Varsity
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 21   1 Wilson 40
2 Wilson 35   2 Churchill 67
3 Reynolds 96   3 Marist 77
4 Roseburg 104   4 Roseburg 100
5 Bandon 147   5 Philomath 121
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Noah King-Groh 18:21.70   2 Ingrid Hellesto 21:56.57
3 Jace Barrett 18:40.98   5 Claire Cothern 23:41.08
4 Adam Hernandez 18:47.18   45 Ally Todd 28:49.33
6 Ben Hernandez 18:51.26   53 Amey McDaniel 29.47.63
7 Jayden Kelley 18:54.33   62 Mackenzie Beddingfield 31:26.55
27 Micah Matthews 20:20.73        
35 Isaac Denzer 20:28.66        
92 George House 2:35.05        
94 Casey McDaniel 22:38.12        
112 Tyler Moade 23:34.72        

Oct. 12, 2019: Paul Mariman Invitational (Host: Philomath High School)

Mens Results: 5,000 Meters Junior Varsity                                                        Womens Results: 5,000 Meters Junior Varsity
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 20   1 Marist 28
2 Marist 40   2 Philomath 37
3 Bandon 76   3 Sisters 68
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Mateo Candanoza 17:35.56   1 Audrey Gerding 21:50.09
3 Sam Cordova 17:48.38   3 Jazz Choi 22:46.90
4 Jayden Kelley 17:52.83   6 Claire Cothern 23:30.43
5 Adam Hernandez 18:07.74   19 Ally Todd 25:57.50
7 Jace Barrett 18:15.56   27 Amey McDaniel 28:09.56
10 Ben Hernandez 18:22.48   34 Mackenzie Beddingfield 30:24.14
20 Micah Matthews 19:10.78        
26 Isaac Denzer 19:58.95        
33 George House 20:33.71        
43 Casey McDaniel 21:18.55        
49 Tyler Moade 21:37.65        
64 Evan McDaniel 22:40.73        

Oct. 23, 2019: Creekside Cross Classic (Host: Scio High School)

Mens Results: 5,000 Meters JV Boys                                                        Womens Results: 5,000 Meters JV Girls
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 West Salem 43   1 Bend 15
2 Philomath 44   2 Oregon City 85
3 Bend 90   3 West Salem 87
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
3 Noah King-Groh 17:19.00   13 Jazz Choi 22:41.70
5 Sam Cordova 17:28.40   38 Ally Todd 24:39.00
10 Jayden Kelley 17:36.70   68 Amey McDaniel 27:38.80
12 Ben Hernandez 17:38.20   73 Mackenzie Beddingfield 28:44.80
14 Adam Hernandez 17:47.50        
21 Jace Barrett 18:09.40        
43 Micah Matthews 19:16.20        
80 George House 20:34.60        
88 Isaac Denzer 20:44.00        
99 Casey McDaniel 21:03.20        
128 Evan McDaniel 21:51.30        
130 Tyler Moade 21:51.90        

Nov. 2, 2019: 4A-3 Oregon West Championships (Host: Stayton High School)

Mens Results: 5,000 Meters Junior Varsity                                                         Womens Results: 5,000 Meters Junior Varsity
Team Scores   Team Scores
Place Team Score   Place Team Score
1 Philomath 16   1 Philomath 26
2 Newport 50   2 Sisters 29
3 Sisters 88        
             
Individual Placings   Individual Placings
Place Athlete Time   Place Athlete Time
1 Sam Cordova 17:31.40   1 Claire Cothern 23:31.83
2 Jayden Kelley 17:35.09   4 Jazz Choi 24:34.82
3 Ben Hernandez 18:14.28   7 Ally Todd 25.33.73
4 Jace Barrett 18:24.23   10 Amey McDaniel 29:29.15
5 Micah Matthews 19:06.53   13 Mackenzie Beddingfield 30:08.34
11 Isaac Denzer 19:51.06        
23 George House 20:45.52        
25 Casey McDaniel 21:14.38        
32 Tyler Moade 21:50.15        
50 Evan McDaniel 24:35.79        

Coaching Staff

 Joe Fulton      
 Head Coach

 

 

 Diana Bushnell      
 Assistant Coach

 

 

 Tyler Thomas    
 Assistant Coach

 

 

 

 

 

Awards & Recognition

Philomath High School Team Awards
Coming soon.
 
Oregon West Conference
Team Awards:
  • Oregon West Conference Champions - Girls 
All-Conference Awards:
1st Team
  • Hannah Hernandez
  • Rivers Nuno
  • Grant Hellesto
  • Justin Enghauser
2nd Team
  • Ingrid Hellesto
  • Kaeleigh Houchin
  • Madison Bushnell
  • Brody Gerig
  • Brody Bushnell
  • Sean Cummings
  • Levi Knutson
OSAA 4A Cross Country Championships
Team Awards:
  • 1st Place 4A Boys
  • 3rd Place 4A Girls
All-State
2nd Team
  • Hannah Hernandez
  • Brody Bushnell
3rd Team
  • Ingrid Hellesto
  • Brody Gerig
  • Grant Hellesto
  • Justin Enghauser
Honorable Mention
  • Rivers Nuno
  • Sean Cummings